O‘quv dasturining ikkinchi kuni I.V. Savitskiy nomidagi Qoraqalpog‘iston Respublikasi davlat san’at muzeyi bilan tanishishdan boshlandi.
Ko‘pincha Nukusning asosiy madaniy muassasasi sifatida ta’rif etiladigan muzey mintaqaning badiiy va tarixiy muhiti bilan tanishish uchun muhim boshlang‘ich nuqtadir. Uning sara to‘plamlari xalq og‘zaki ijodi va an’analari bilan bir qatorda avangard tajriba amaliyotlarining rivojlanishi haqida tasavvur uyg‘otadi.
Orol maktabi uchun ushbu tashrif umumiy tasviriy va madaniy bog‘liqlikni yaratish jarayonining bir qismiga aylandi. Muzey arxivlariga sho‘ng‘ish ishtirokchilarga o‘z izlanishlarini kengroq tarixiy mazmun bilan asoslash va badiiy ifodaning makon bilan muloqotda qay tarzda tadrijiy rivojlanib borganini yaxshiroq tushunish imkonini beradi.
Ishtirokchilar ekskursiyadan so‘ng I.V. Savitskiy nomidagi Qoraqalpog‘iston Respublikasi davlat san’at muzeyining Arxeologiya bo‘limi mudiri Oktyabr Dospanovning ma’ruzasini tingladilar, bu esa mintaqaning arxeologik va madaniy tarixida muzey kolleksiyalari o‘rnini yanada teranroq anglattiradi.

Второй день программы начался с посещения Государственного музея искусств Республики Каракалпакстан имени И. В. Савицкого.
Музей, по праву считающийся одним из ключевых культурных институтов Нукуса, стал важной точкой входа в художественный и исторический контекст региона. Его коллекция позволяет увидеть развитие авангардных художественных практик в диалоге с местными нарративами и традициями.
Для Аральской школы этот визит стал частью формирования общего визуального и культурного поля. Работа с архивами и экспозицией музея помогла участникам соотнести собственные исследования с более широким историческим контекстом и глубже понять, как художественное высказывание формировалось во взаимосвязи с местом.
После экскурсии состоялась лекция Октября Доспанова, заведующего отделом археологии Государственного музея искусств Республики Каракалпакстан имени И. В. Савицкого, которая дополнила восприятие музейной коллекции через призму археологической и культурной истории региона.