“The Garden Pavilion” – Kulapat Yantrasast tomonidan ishlab chiqilgan “dekonstruksiya qilingan o‘tov” – “Palazzo Citterio” saroyida Milan Design Week 2026 doirasida “O‘rik gullaganda” nomli ko‘rgazma doirasida namoyish etilmoqda.
Qoraqalpog‘iston an’analariga tayangan holda, pavilion o‘tovning o‘ziga xos panjarali tuzilishini mintaqadagi harakatchanlik, barqarorlik va ekologik o‘zgarishlarni aks ettiruvchi yengil, ochiq konstruksiya sifatida qayta talqin qiladi.
Ko‘rgazmaning jamoatchilik makoni sifatida mo‘ljallangan “Bog‘ paviloni” nafaqat me’moriy badiiy qurilma, balki uchrashuvlar, muloqotlar va fikr-mulohazalar uchun joy hamdir. Ma’ruzalar, amaliy mashg‘ulotlar va mohir ustalar ishtirokidagi namoyishlarni o‘z ichiga olgan dastur o‘zbek va qoraqalpoq kontekstlarini xalqaro dizayn hamjamiyati bilan birlashtiradi, an’anaviy bilimlar mo‘rt ekotizimlar bilan ishlashda yangi yondashuvlarni qanday shakllantirishi mumkinligini ko‘rsatadi.

The Garden Pavilion — «деконструированная юрта», разработанная Кулапатом Янтрасастом, — представлена в Palazzo Citterio в рамках Milan Design Week 2026 как часть выставки «Когда цветет урюк».
Опираясь на традиции Каракалпакстана, павильон переосмысляет характерную решетчатую структуру юрты как легкую, открытую конструкцию, отражающую мобильность, устойчивость и экологические изменения в регионе.
Задуманный как общественное пространство выставки, «Садовый павильон» — это не только архитектурная инсталляция, но и место для встреч, диалога и рефлексии. Программа, включающая лекции, воркшопы и демонстрации с участием мастеров, объединяет узбекский и каракалпакский контексты с международным дизайнерским сообществом, показывая, как традиционные знания могут формировать новые подходы к работе с уязвимыми экосистемами.