8-aprel kuni Parijdagi YUNESKO bosh qarorgohida O‘zbekistonning YUNESKO ishlari bo‘yicha Milliy komissiyasi hamda Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova YUNESKO bosh direktori Xolid al-Ananiy bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston Respublikasi Hukumati va YUNESKO o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi bitim, shuningdek, Ta’lim, fan, madaniyat, kommunikatsiya va axborot sohalarida kelgusidagi hamkorlikni belgilab beruvchi 2026-2027-yillarga mo‘ljallangan “Yo‘l xaritasi” imzolandi.
Ushbu bitim O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 2025-yil noyabr oyida Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasida ilgari surilgan tashabbuslarni amalda ro‘yobga chiqarishga qaratilgan.

8 апреля в Париже в штаб-квартире ЮНЕСКО председатель Национальной комиссии Узбекистана по делам ЮНЕСКО и Фонда развития искусства и культуры Гаянэ Умерова встретилась с генеральным директором ЮНЕСКО Халедом Аль-Анани.
В ходе встречи подписаны Соглашение между Правительством Республики Узбекистан и ЮНЕСКО о сотрудничестве, а также «Дорожная карта» на 2026–2027 гг., определяющие дальнейшее взаимодействие в сферах образования, науки, культуры, коммуникации и информации.
Соглашение направлено на практическую реализацию инициатив, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан в ходе 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО, состоявшейся в Самарканде в ноябре 2025 года.