Shu yilning yozida Versal haqiqiy musiqiy tadbirga mezbonlik qiladi: 30-iyun kuni Qirollik opera sahnasida Gendel qalamiga mansub “Tamerlano” operasining konsert shakli yangraydi. Fransiya bu loyihani birinchi marta mustaqil dastur sifatida qabul qilmoqda — bungacha u Venaning “Musikverein”ini zabt etib, endi esa dunyoning nufuzli zallaridan biri uni o‘z bag‘rida qarshi olmoqda.
Asosiy pardalarni Milliy simfonik orkestr va O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan xor jamoasi jo‘rligida Jenisbek Piyazov, Xuan Sancho va Veronika Kanhemi ijro etadilar. Musiqiy konsepsiyani barokko partiturasini qayta ko‘rib chiqib, uning ruhini saqlab qolgan Kirill Rihter yaratgan.
Chiptalar allaqachon sotuvda — jonli hikoyani dunyoning eng go‘zal zallaridan birida tinglash imkoniyatini qo‘ldan boy bermang!

Этим летом Версаль станет местом настоящего музыкального события: 30 июня на сцене Королевской оперы прозвучит концертная версия оперы Tamerlano Генделя. Франция впервые принимает этот проект как самостоятельную программу — до этого он покорил венский Musikverein, и теперь один из главных залов мира встречает его у себя.
Главные партии исполнят Женисбек Пиязов, Хуан Санчо и Вероника Канхеми в сопровождении Национального симфонического оркестра и Заслуженного хорового коллектива Узбекистана. Музыкальную концепцию создал Кирилл Рихтер, переосмыслив барочную партитуру и сохранив её дух.
Билеты уже в продаже — не упустите возможность услышать живую историю в одном из самых красивых залов мира.