2026-yilgi Sankt-Peterburg xalqaro iqtisodiy forumi “Kreativ iqtisodiyot: narrativlar raqobati yoki ma’nolar atrofida birlashish” mavzusida xalqaro hamkorlik va madaniy muloqotni rivojlantirishda kreativ sanoatning roliga bag‘ishlangan sessiya bo‘lib o‘tdi.
Sessiyada O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasining Kreativ iqtisodiyot sektori mudiri Bobirmirzo Sayomov ishtirok etib, kreativ iqtisodiyotni rivojlantirish bo‘yicha mamlakat tajribasini taqdim etdi va kreativ sanoatni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlar va asosiy tashabbuslar haqida so‘zlab berdi.
Taqdim etilgan keyslar xalqaro ishtirokchilarda katta qiziqish uyg‘otdi. Ekspertlar O‘zbekiston kreativ sektorining jadal rivojlanayotganini ta’kidlab, mamlakatda ushbu sohada amalga oshirilayotgan o‘zgarishlarni diqqat bilan kuzatib borayotganliklarini ta’kidladilar.

На полях ПМЭФ-2026 состоялась сессия «Креативная экономика: конкуренция нарративов или объединение вокруг смыслов», посвящённая роли креативных индустрий в развитии международного сотрудничества и культурного диалога.
В сессии принял участие заведующий сектором креативной экономики Администрации Президента Республики Узбекистан Бобирмирзо Саемов, который представил опыт страны в развитии креативной экономики, рассказал о реализуемых реформах и ключевых инициативах по поддержке творческих индустрий.
Представленные кейсы вызвали большой интерес у международных участников. Эксперты отметили динамичное развитие креативного сектора Узбекистана и подчеркнули, что внимательно следят за реализуемыми в стране преобразованиями в этой сфере.