O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi va BMT Ayollar tashkiloti o‘rtasida Anglashuv memorandumi imzolandi. Hujjat O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova va BMTning O‘zbekistondagi Ayollar mamlakat dasturi rahbari vazifasini bajaruvchi Zeliha Unaldi tomonidan imzolanib, u gender tenglikni ilgari surish va gender zo‘ravonlikning oldini olish sohasidagi hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan.
Sherikchilikning ilk bosqichi “Samarkand Marathon” turkum yugurish musobaqalari doirasidagi hamkorlikni qamrab oladi. Ushbu tadbirlar sport, madaniyat va ijtimoiy kun tartibini birlashtirgan qo‘shma tashabbuslar, shuningdek, unda ishtirok etishning xavfsiz va inklyuziv muhitini targ‘ib etish uchun platforma bo‘ladi.
Bitim inklyuziv amaliyotlarni rivojlantirish hamda madaniy va ijtimoiy loyihalar orqali jamiyatdagi barqarorlikni mustahkamlashga qaratilgan uzoq muddatli va tizimli sheriklik uchun asos yaratadi.

The Uzbekistan Art and Culture Development Foundation and UN Women have signed a Memorandum of Understanding. The document was signed by Gayane Umerova, Chairperson of the Uzbekistan Art and Culture Development Foundation, and Zeliha Unaldi, Acting Head of the UN Women Country Programme in Uzbekistan, and is aimed at advancing cooperation in the promotion of gender equality and the prevention of gender-based violence.
The first stage of the partnership will focus on collaboration within the Samarkand Marathon series. These events will serve as a platform for joint initiatives that bring together sport, culture and the social agenda, while also promoting a safe and inclusive environment for participation.
The agreement lays the foundation for a long-term and systematic partnership aimed at developing inclusive practices and strengthening social resilience through cultural and community-based projects.