Nukusdagi Orol maktabining rasmiy ochilishi butun kun davomida o‘zaro tanishuvlar, taqdimotlar va tajriba almashinuvlardan iborat dasturning debochasi bo‘ldi.
Ochilish marosimida o‘z tabrik so‘zlari bilan:
— O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisining birinchi o‘rinbosari Azizbek Mannopov,
— Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Ijtimoiy-madaniy rivojlanish, yoshlar siyosati, turizm va jamoat birlashmalari masalalari qo‘mitasi raisi Muratjon Atamuratov va
— Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisining turizm, madaniyat, madaniy meros va ommaviy kommunikatsiyalar masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Rasul Zarikeyev so‘zga chiqdilar.
Ular o‘z nutqlarida Orol maktabining mintaqa uchun uzoq muddatli ma’rifiy va tadqiqot tashabbusi sifatidagi ahamiyatini ta’kidladilar.
Iliq so‘zlardan so‘ng, tadbirlar tafsilotlari xususida Orol maktabining dastur direktori Yan Bolen va Orol madaniyat sammiti direktori Anastasiya Sinitsina ushbu maktabning pirovard maqsadlari, metodologiyasi va faoliyat tamoyillari haqida hikoya qilib berdilar. Birgalikda ular hamkorlik, ilmiy izlanishlar va mintaqaviy o‘ziga xoslikka asoslangan umumiy yondashuvni belgiladilar. Tadbir ustoz murabbiylarning turli ixtisosliklar bo‘yicha dastlabki qarashlari havola etilgan va kelgusi oylar uchun intellektual poydevor qo‘yilgan taqdimotlari bilan davom etdi.

The official opening of the Aral School in Nukus marked the beginning of the programme with a full day of introductions, presentations, and exchange.
The opening ceremony featured welcoming remarks from:
– Azizbek Mannopov, First Deputy Chairperson of the Uzbekistan Art and Culture Development Foundation;
– Muratjon Atamuratov, Chairman of the Committee on Socio-Cultural Development, Youth Policy, Tourism and Public Associations of the Joqarǵı Keńes of the Republic of Karakalpakstan;
– Rasul Zarikeev, Deputy Chairman of the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan for Tourism, Culture, Cultural Heritage and Mass Communications.
Their addresses underscored the importance of the Aral School as a long-term educational and research initiative for the region.
Following the opening remarks, the programme was introduced by Jan Boelen, Programme Director of the Aral School, and Anastasia Sinitsyna, Director of the Aral Culture Summit, who presented the School’s mission, methodology, and working principles. Together, they outlined a shared approach grounded in collaboration, research, and regional specificity. Presentations by the mentors followed, offering initial perspectives from across disciplines and setting the intellectual framework for the months ahead.