5-iyun kuni Davlat Ermitajida 2026-yilgi Sankt-Peterburg xalqaro iqtisodiy forumi doirasida O‘zbekiston madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan Davlat Ermitaj muzeyi bilan hamkorlikda tashkil etilgan “Saroy yotoqlarini kashf etib: Buxoro amiri saroyidagi san’at” ko‘rgazmasi ishga tushiriladi.
Taqdim etilgan buyumlar orasida Buxoro davlat muzey-qo‘riqxonasi, O‘zbekiston davlat san’at muzeyi, O‘zbekiston davlat amaliy san’at va hunarmandchilik tarixi muzeyi, Temuriylar tarixi davlat muzeyi hamda Davlat Ermitajiga mansub 67 ta muzey ashyolari bor. Ko‘rgazmada Buxoro amirligi badiiy madaniyati va Markaziy Osiyo saroy hayoti an’analarini ochib beruvchi bezakli amaliy san’at asarlari, zargarligi va saroy maishiy turmushi buyumlari namoyish etiladi.

5 июня в Государственном Эрмитаже откроется выставка «Открывая дворцовые покои: искусство при дворе эмира Бухары», организованная Фондом развития культуры и искусства Узбекистана совместно с Государственным Эрмитажем в рамках Петербургского международного экономического форума 2026 года.
Экспозиция представит 67 музейных предметов из коллекций Бухарского государственного музея-заповедника, Государственного музея искусств Узбекистана, Государственного музея прикладного искусства и истории ремесленничества Узбекистана, Государственного музея истории Темуридов, а также Государственного Эрмитажа. На выставке будут показаны произведения декоративно-прикладного искусства, ювелирные изделия и предметы дворцового быта, раскрывающие художественную культуру Бухарского эмирата и традиции дворцовой жизни Центральной Азии.