Palazzo Citterio'da “O‘rik gullaganda” ko‘rgazmasining ochilish davra suhbati bo‘lib o‘tdi — bu O‘zbekistonning “Milan Design Week” doirasidagi ilk loyihasidir.
Davra suhbatini “Dezeen” nashrining tahririy direktori Maks Freyzer olib bordi. Unda O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova, ko‘rgazma kuratori hamda “WHY Architecture” asoschisi Kulapat Yantrasast va dizayner Betan Lora Vud ishtirok etdi.
Suhbat davomida ko‘rgazma zamonaviy dizaynerlar va o‘zbek hunarmandlarini an’anaviy materiallar — yog‘och, ipak, jun (namat), keramika va qamish atrofida birlashtirishi, shu bilan birga Orolbo‘yi hududining ekologik va madaniy hikoyasini ochib berishi ta’kidlandi.
“O‘rik gullaganda” loyihasi Orolbo‘yida ildiz otgan bo‘lib, u Milan bilan cheklanib qolmaydi. U Jamg‘armaning Qoraqalpog‘istonda amalga oshirilayotgan uzoq muddatli madaniy va ta’lim dasturlari orqali davom etadi va O‘zbekistonning mintaqani ijtimoiy, iqtisodiy va madaniy jihatdan tiklashga qaratilgan o‘n yillik davlat strategiyasi doirasiga kiradi.

The opening discussion of the exhibition “When Apricots Blossom” — Uzbekistan’s debut project at Milan Design Week — took place at Palazzo Citterio.
The discussion was moderated by Max Fraser, Editorial Director of Dezeen. Speakers included Gayane Umerova, Chairperson of the Uzbekistan Art and Culture Development Foundation; Kulapat Yantrasast, curator of the exhibition and founder of WHY Architecture; and designer Bethan Laura Wood.
The speakers discussed how the exhibition brings together contemporary designers and Uzbek artisans around traditional materials — wood, silk, felt, ceramics, and reed — while telling the ecological and cultural story of the Aral Sea region.
“When Apricots Blossom” is rooted in the Aral Sea region and does not end in Milan. It continues through the Foundation’s long-term cultural and educational programs in Karakalpakstan, as part of Uzbekistan’s ten-year national strategy for the region’s social, economic, and cultural revitalization.