Palazzo Citterio'da “O‘rik gullaganda” ko‘rgazmasining ochilish davra suhbati bo‘lib o‘tdi — bu O‘zbekistonning “Milan Design Week” doirasidagi ilk loyihasidir.
Davra suhbatini “Dezeen” nashrining tahririy direktori Maks Freyzer olib bordi. Unda O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova, ko‘rgazma kuratori hamda “WHY Architecture” asoschisi Kulapat Yantrasast va dizayner Betan Lora Vud ishtirok etdi.
Suhbat davomida ko‘rgazma zamonaviy dizaynerlar va o‘zbek hunarmandlarini an’anaviy materiallar — yog‘och, ipak, jun (namat), keramika va qamish atrofida birlashtirishi, shu bilan birga Orolbo‘yi hududining ekologik va madaniy hikoyasini ochib berishi ta’kidlandi.
“O‘rik gullaganda” loyihasi Orolbo‘yida ildiz otgan bo‘lib, u Milan bilan cheklanib qolmaydi. U Jamg‘armaning Qoraqalpog‘istonda amalga oshirilayotgan uzoq muddatli madaniy va ta’lim dasturlari orqali davom etadi va O‘zbekistonning mintaqani ijtimoiy, iqtisodiy va madaniy jihatdan tiklashga qaratilgan o‘n yillik davlat strategiyasi doirasiga kiradi.

В Palazzo Citterio состоялась открывающая дискуссия выставки «Когда цветет урюк» — дебютного проекта Узбекистана на Milan Design Week.
Модератором выступил Макс Фрейзер, редакционный директор Dezeen. В дискуссии приняли участие председатель Фонда развития культуры и искусства Узбекистана Гаянэ Умерова, куратор выставки и основатель WHY Architecture Кулапат Янтрасаст и дизайнер Бетан Лора Вуд.
Спикеры говорили о том, как выставка сводит вместе современных дизайнеров и узбекских мастеров вокруг традиционных материалов — дерева, шёлка, войлока, керамики и камыша, — одновременно рассказывая экологическую и культурную историю Приаралья.
«Когда цветет урюк» укоренен в Приаралье и не заканчивается в Милане: он продолжается в долгосрочных культурных и образовательных программах Фонда в Каракалпакстане — в рамках десятилетней государственной стратегии Узбекистана по социальному, экономическому и культурному возрождению региона.