O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi va The King’s Foundation School of Traditional Arts (KFSTA) hamkorlik boshlanganini hamda Toshkentda “Naqsh” hunarmandchilik maktabi ochilishini e’lon qildi. Loyiha qadimiy hunarlarni asrash, rivojlantirish va ularni yangi avlodlarga yetkazish yo‘lidagi muhim qadamdir.
Islom sivilizatsiyasi markazida joylashgan “Naqsh” hunarmandchilik maktabi o‘zbek ustalari hamda KFSTA xalqaro mutaxassislari tajribasini birlashtiradi. KFSTA — butun dunyoda an’anaviy san’atlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida Buyuk Britaniya qiroli Charlz III tomonidan asos solingan ta’lim muassasasi. Dastlabki yilda beshta kurs rejalashtirilgan: birinchisi Toshkentda boshlangan bo‘lib, tez orada Samarqandda davom etadi. Talabalar bu yerda XV asr Ulug‘bek madrasasining bezak va me’moriy uslublarini o‘rganadilar.
Ushbu maktab ochilishi — uyg‘onish va davomiylik timsoli. U qadimiy hunarlarni yangi hayot bilan bog‘lab, merosdan ilhom olgan ijod orqali o‘tmish va bugunni birlashtiradi.

Фонд развития культуры и искусства Узбекистана (ACDF) и The King’s Foundation School of Traditional Arts (KFSTA) объявили о начале сотрудничества и открытии Школы ремесленничества «Naqsh» в Ташкенте. Этот проект станет важным шагом в сохранении, развитии и передаче традиционных ремесленных знаний новым поколениям.
Расположенная в Центре исламской цивилизации, школа Naqsh объединит опыт узбекских мастеров и международных экспертов KFSTA — образовательного учреждения, основанного королём Карлом III для поддержки традиционных искусств по всему миру. В первый год школа проведёт пять курсов: первый из них стартовал в Ташкенте и вскоре продолжится в Самарканде, где учащиеся изучат орнаменты и архитектуру медресе Улугбека XV века.
Открытие Naqsh символизирует возрождение и преемственность — когда древние ремёсла обретают будущее, а творчество, вдохновлённое наследием, соединяет прошлое и настоящее.