Bu yilgi jaz festivali O‘zbekiston Respublikasi xalq artisti, qo‘shiqchi va bastakor Mansur Toshmatov boshchiligidagi “Jazz-Bend”ning yorqin konserti bilan yakunlandi.
Xalqaro tanlovlar laureati, 1978-yilda “Oltin Orfey” xalqaro tanlovi sohibi bo‘lib, uchinchi o‘rinni egallagan. U turli yillarda AQSH, Buyuk Britaniya, Germaniya, Italiya va ko‘plab mamlakatlarda chiqishlar qilib, o‘zbek musiqa madaniyatini xalqaro sahnada doimiy ravishda namoyon etib kelgan.
Konsert 13-may kuni “O‘zbekiston” xalqaro anjumanlar saroyining ochiq maydonida bo‘lib o‘tdi va 28-apreldan 13-maygacha davom festivalning avj nuqtasiga aylandi.

This year’s Jazz Festival concluded with a vibrant performance by the Jazz Band led by Mansur Tashmatov, People’s Artist of the Republic of Uzbekistan, singer and composer.
A laureate of numerous international competitions, he won third prize at the international “Golden Orpheus” competition in 1978. Over the years, he has performed in the United States, Germany, the United Kingdom, Italy, and many other countries, consistently representing Uzbek musical culture on the international stage.
The concert took place on 13 May at the open-air venue behind the Palace of International Forums Uzbekistan, bringing to a memorable close the festival, which ran from 28 April to 13 May.