Samarqanddagi “Expo Center Silk Road” majmuasida YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi doirasida Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan tashkil etilgan “Choklardagi meros: O‘zbekiston kashtachilik va tikuvchilik an’analari bo‘ylab sayohat” nomli ko‘rgazma o‘z ishini boshladi.
Ekspozitsiyada XIX-XX asrlarga oid 151 dan ortiq muzey eksponatlari Nukus, Samarqand, Buxoro va Toshkent muzeylari sara to‘plamlariga mansub milliy liboslar, bosh kiyimlar, zargarlik buyumlari hamda to‘qimachilik namunalaridan iboratdir.
Unda alohida e’tibor to‘qimachilik va kashtachilik san’atiga qaratilgan bo‘lib, so‘zananing noyob namunalari hamda zandanachi va vodoriy kabi an’anaviy gazlama matolarini tomosha qilish mumkin. Namoyishga qo‘yilgan ashyolar oltin va kumushdan yasalgan buyumlardan iborat zargarlik san’ati bo‘limi bilan yakunlanadi.

В Самарканде, в Expo Center Silk Road Samarkand, открылась выставка «Наследие в стежках: Путешествие по вышивкам и швейным традициям Узбекистана», организованная Фондом развития культуры и искусства в рамках 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО.
Экспозиция представляет более 151 музейных экспонатов XIX–XX веков — национальные костюмы, головные уборы, украшения и образцы текстиля из коллекций музеев Нукуса, Самарканда, Бухары и Ташкента.
Особое внимание уделено искусству ткачества и вышивки, где можно увидеть редкие образцы сузане и традиционные ткани занданачи и ведарий. Завершает экспозицию раздел ювелирного искусства с изделиями из золота и серебра.