Samarqandda so‘nggi 40 yil ichida ilk bor Fransiya sarhadlaridan tashqarida o‘tkazilayotgan YUNESKO Bosh konferensiyasi 43-sessiyasining rasmiy ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbir “Silk Road Samarkand” kongress markazida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, YUNESKO Bosh direktori Odri Azule xonim va tashkilotga a’zo 194 mamlakat delegatsiyalari ishtirokida bo‘lib o‘tdi.
Nufuzli anjumanning Samarqandda o‘tkazilayotgani O‘zbekistonning xalqaro madaniy hamkorlikni rivojlantirish va jahon merosini asrab-avaylashga qo‘shayotgan hissasining e’tirofidir.

В Самарканде состоялась официальная церемония открытия 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО, проходящей впервые за пределами Франции за последние сорок лет.
Мероприятие прошло в Конгресс-центре Silk Road Samarkand с участием Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, Генерального директора ЮНЕСКО Одри Азуле и делегаций 194 стран-членов организации.
Проведение конференции в Самарканде стало признанием вклада Узбекистана в развитие международного культурного сотрудничества и сохранение мирового наследия.