Davlat Ermitajida O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan Davlat Ermitaj muzeyi bilan hamkorlikda tashkil etilgan “Saroy yotoqlarini kashf etib: Buxoro amiri saroyidagi san’at" nomli ko‘rgazma o‘z ishini boshladi.
Ko‘rgazma Buxoro Amirligi badiiy madaniyatiga bag‘ishlangan bo‘lib, u Markaziy Osiyoga xos saroy turmush tarzi, amaliy bezak san’ati va zargarlik an’analarini aks ettiruvchi 75 ta muzey ashyolarini jamlaydi. Ekspozitsiyada 2026-yilgi Sankt-Peterburg xalqaro iqtisodiy anjumani doirasida O‘zbekistonning yetakchi muzey muassasalari va Davlat Ermitajida saqlanayotgan kolleksiyalarga mansub eksponatlar namoyish etilmoqda.
Loyiha tashrif buyuruvchilarni Buxoroning boy madaniy merosi va nafis saroy zargarlik san’ati bilan tanishtirib, u ma’ruzalar, an’anaviy musiqa konsertlari, mahorat darslari va boshqa ma’rifiy tadbirlarni o‘z ichiga olgan ta’lim dasturini ham o‘z ichiga oladi.

В Государственном Эрмитаже открылась выставка «Открывая дворцовые покои: искусство при дворе эмира Бухары», организованная Фондом развития культуры и искусства Узбекистана совместно с Государственным Эрмитажем.
Выставка посвящена художественной культуре Бухарского эмирата и объединяет 75 музейных предметов, отражающих традиции дворцового быта, декоративно-прикладного искусства и ювелирного мастерства Центральной Азии. В экспозиции представлены экспонаты из коллекций ведущих музейных институций Узбекистана и Государственного Эрмитажа в рамках Петербургского международного экономического форума 2026 года.
Проект знакомит посетителей с богатым культурным наследием Бухары и тончайшим дворцовым ювелирным искусством и сопровождается образовательной программой, включающей лекции, концерты традиционной музыки, мастер-классы и другие просветительские мероприятия.