Yaponiyaning Osaka shahridagi Etnologiya milliy muzeyida “Ipak yo‘li savdogarlarining aks-sadosi: Samarqand yodgorliklari va Yevroosiyo aloqalari” xalqaro ko‘rgazmasi o‘z ishini boshladi.
Ko‘rgazma 200 dan ortiq buyumlarni, jumladan, Arxeologiya instituti va “Samarqand” muzey-qo‘riqxonasini tamsil etuvchi, Samarqanddan keltirilgan 63 ta arxeologik va muzey eksponatlarini birlashtiradi. Materiallarning salmoqli qismi kelib chiqishi Kofirqala xarobasiga mansub bo‘lib, o‘zbek-yapon arxeologik tadqiqotlari natijalarini o‘zida aks ettiradi.
Loyiha Markaziy Osiyo tarixida savdogarlarning tutgan o‘rniga bag‘ishlangan bo‘lib, Ipak yo‘lini nafaqat tijorat yo‘li, balki Yevroosiyoning turli mintaqalarini tutashtirgan madaniy, diniy va ijtimoiy almashinuv makoni sifatida ko‘rib chiqishni taklif etadi.

В Национальном музее этнологии (Осака, Япония) открылась международная выставка «Эхо торговцев Шёлкового пути: памятники Самарканда и евразийские связи».
Экспозиция объединяет более 200 предметов, включая 63 археологических и музейных экспоната из Самарканда, представленных Институтом археологии и Самаркандским музеем-заповедником. Значительная часть материалов происходит с городища Кафир-кала и отражает результаты узбекско-японских археологических исследований.
Проект посвящён роли торговцев в истории Центральной Азии и предлагает рассматривать Шёлковый путь не только как торговый маршрут, но и как пространство культурного, религиозного и социального обмена, соединявшее разные регионы Евразии.