Bugun Pekin shahrida 16-noyabrga qadar Xitoy Milliy muzeyida bo‘lib o‘tadigan “Tamaddunlarning porloq burji: SHHT mamlakatlari milliy muzeylarining madaniy merosi” ko‘rgazmasining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Ekspozitsiyada Shanxay Hamkorlik Tashkilotining Tyanszin sammiti arafasiga bag‘ishlangan bo‘lib, unda a’zo mamlakatlarning 10 ta peshqadam muzeylaridan 220 ta noyob osori atiqalar to‘plangan.
Unda yurtimiz Davlat tarix muzeyi va Davlat san’at muzeyi kolleksiyalariga mansub 27 ta eksponat bilan ishtirok etmoqda. Namoyishga qo‘yilgan ashyo va buyumlar orasidan mamlakatning hashamatli va ko‘p asrlik madaniy merosini aks ettiruvchi nodir arxeologik topilmalar, devoriy suratlar, o‘rta asrlar hunarmandchiligi namunalari hamda XIX-XX asrlarga oid amaliy san’at asarlari o‘rin olgan.
Ko‘rgazma SHHT mamlakatlarining boy merosi va Buyuk Ipak yo‘li bo‘ylab o‘tgan tarixiy aloqalarini yorqin namoyish etuvchi muhim madaniy muloqot maydoniga ayland

Today in Beijing, the exhibition “Where Civilizations Meet: Collections from Museums of the Shanghai Cooperation Organization Member States” opened at the National Museum of China, where it will run until November 16. The showcase, timed to coincide with the SCO Summit in Tianjin, brings together 220 unique artifacts from 10 leading museums across member states.
Uzbekistan has contributed 27 exhibits from the collections of the State History Museum and the State Art Museum. Among them are rare archaeological discoveries, mural paintings, examples of medieval craftsmanship, as well as 19th–20th century decorative and applied art pieces that reflect the country’s rich and centuries-old cultural heritage.
The exhibition serves as an important platform for cultural dialogue, vividly highlighting the heritage of SCO nations and their historical ties forged along the Great Silk Road.