“Milan Design Week 2026” doirasida “Orol maktabi” ishtirokchilari Orolbo‘yi hududi bo‘yicha olib borgan tadqiqotlari natijasida yaratilgan 12 ta obyektni taqdim etmoqda. Maktabning ilk to‘plami suv va oziq-ovqat ekotizimlari mavzulariga bag‘ishlangan.
Mintaqaning ekologik va ijtimoiy transformatsiyalari sharoitidagi kontekstga murojaat qilgan holda, ishtirokchilar mavjud barqaror materiallarni yangicha talqin etmoqda.
Ko‘rgazma keng jamoatchilik uchun ochiq bo‘lib, unda mahalliy tajribaning tadqiqot va dizaynning universal tiliga aylanish jarayoni namoyon etiladi.
Mazkur tashabbus Orolbo‘yi mintaqasi uchun barqaror yechimlar izlashga qaratilgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti dasturlari va kengroq davlat strategiyasi doirasida rivojlanmoqda.

В рамках Milan Design Week 2026 Aral School представляет 12 объектов, собранных участниками в рамках их исследования Приаралья. Первый набор школы посвящен темам водных и продовольственных экосистем.
Обращаясь к региональному контексту в условиях экологических и социальных трансформаций, участники переосмысляют доступные устойчивые материалы.
Выставка открыта для публики и показывает, как локальный опыт превращается в универсальный язык исследования и дизайна.
Инициатива развивается в рамках более широкой государственной стратегии и программ Президента Республики Узбекистан по поиску устойчивых решений для региона Приаралья.