Respublika bolalar kutubxonasida āAral Schoolā ā Orolboāyi mintaqasi uchun yangi taālim dasturi va ākelajak laboratoriyasiā taqdimoti boālib oātdi!
Oāzbekiston Madaniyat va sanāatni rivojlantirish jamgāarmasi tashabbusi bilan Nukusda boālib oātgan Orol madaniyat sammitida ilk bor taqdim etilgan loyiha Qoraqalpogāiston, mamlakatning turli hududlari va xorijdan kelgan 20 nafar talaba va bitiruvchilarni birlashtiradi. Toāliq stipendiya sohibi boālgan ishtirokchilar madaniy jonlanish, ekologik tiklanish va mintaqani barqaror rivojlantirish boāyicha ilgāor yondashuvlarni ishlab chiqadilar.
Dasturni direktor Yan Boelen, murabbiy-ustozlar Yelena Kan va Sagitjan Aitjanov, shuningdek, Orol madaniyat sammiti loyihasi direktori Anastasiya Sinitsina taqdim etdilar. Kurs 2026-yilning yanvar-iyul oylarida Nukus shahrida boālib oātadi.
Arizalar 5-oktabrgacha, shu kuni ham ushbu havola (https://docs.google.com/forms/d/114AhcJvy3iLD4O8YJG45HyG2sGBRbox7O4EJtR6XWjE/preview?edit_requested=true) orqali qabul qilinadi.

В Республиканской детской библиотеке прошла презентация Aral School - новой образовательной программы и «лаборатории будущего» для Приаралья!
Проект, инициированный Фондом развития культуры и искусства Узбекистана и впервые представленный на Aral Culture Summit в Нукусе, объединит 20 студентов и выпускников из Каракалпакстана, разных регионов страны и зарубежья. Участники с полной стипендией будут разрабатывать инновационные подходы к культурной регенерации, экологическому восстановлению и устойчивому развитию региона.
Программу представили директор Ян Боелен, менторы Елена Кан и Сагитжан Айтжанов, а также директор проекта Aral Culture Summit Анастасия Синицына. Курс пройдёт в Нукусе с января по июль 2026 года.