O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerovaning YUNESKO Bosh direktori Xolid al-Ananiy bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston va YUNESKO o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” taqdim etildi, o‘zaro hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M. Mirziyoyevning Samarqandda YUNESKO Bosh konferensiyasi 43-sessiyasining ochilish marosimida bildirgan tashabbuslarini birgalikda amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Buxoroning tarixiy yodgorliklarini YUNESKO shafeligida restavratsiya qilish, arxeologiya sohasida hamkorlik qilish va madaniy boyliklarni repatriatsiya qilish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Bosh direktor tashkilot ushbu tashabbuslarni amalga oshirishda faol ishtirok etishga tayyorligini tasdiqladi. O‘zbekiston va YUNESKO o‘rtasida hamkorlikni kengaytirish to‘g‘risidagi Memorandumni tayyorlash va imzolash bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Состоялась встреча Председателя Фонда развития культуры и искусства Узбекистана Гаянэ Умеровой с Генеральным директором ЮНЕСКО Халедом Аль-Анани.
В ходе беседы была представлена Дорожная карта по дальнейшему укреплению сотрудничества между Узбекистаном и ЮНЕСКО, обсуждены ключевые направления взаимодействия, а также совместная реализация инициатив Президента Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёева, озвученных на церемонии открытия 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде.
Отдельное внимание уделено вопросам реставрации исторических объектов Бухары под эгидой ЮНЕСКО, сотрудничеству в области археологии и репатриации культурных ценностей. Генеральный директор подтвердил готовность организации к активному участию в реализации этих инициатив. Достигнута договорённость о подготовке и подписании Меморандума о расширении сотрудничества между Узбекистаном и ЮНЕСКО.