27-oktabr kuni Samarqand shahrida 14-YUNESKO Yoshlar forumi o‘z ishini boshladi. Ushbu forum 140 dan ortiq mamlakatdan kelgan qariyb 150 nafar yosh yetakchini birlashtirdi. “Generation of Action” ochilish marosimi yoshlarning iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashdagi va barqaror kelajakni shakllantirishdagi o‘rni hamda hissasini alohida ta’kidladi.
Tantanali marosimda YUNESKO Bosh direktorining tabiiy fanlar bo‘yicha yordamchisi Lidiya Artur Britu, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasining Kreativ iqtisodiyot va turizm departamenti boshlig‘i o‘rinbosari Elmurod Najimov, hamda Yoshlar agentligi direktori Alisher Sa'dullayev tabrik so‘zlari bilan ishtirok etdilar.
Nigeriya, Misr, Ispaniya, Boliviya va Braziliyadan kelgan yosh iqlim yetakchilari o‘z tashabbuslari va yechimlarini taqdim etdilar.
Kun yakunida 43-YUNESKO Bosh konferensiyasida taqdim etiladigan tavsiyalar va harakatga chaqiriqlarni ishlab chiqish bo‘yicha ishchi sessiyalar bo‘lib o‘tdi.

В Самарканде открылся 14-й Молодёжный форум ЮНЕСКО, объединивший около 150 молодых лидеров из более чем 140 стран. Церемония открытия Generation of Action подчеркнула вклад молодёжи в борьбу с изменением климата и в формирование устойчивого будущего.
С приветственными словами выступили Лидия Артур Бриту, помощник Генерального директора ЮНЕСКО по естественным наукам, Эльмурод Нажимов, заместитель руководителя Департамента креативной экономики и туризма Администрации Президента Республики Узбекистан, и Алишер Саидуллаев, директор Агентства по делам молодёжи. Молодые климатические лидеры из Нигерии, Египта, Испании, Боливии и Бразилии представили свои инициативы и решения.
Итогом дня стали рабочие сессии по подготовке рекомендаций и призыва к действиям, которые будут представлены на 43-й Генеральной конференции ЮНЕСКО.