27-oktabr kuni Samarqand shahrida 14-YUNESKO Yoshlar forumi o‘z ishini boshladi. Ushbu forum 140 dan ortiq mamlakatdan kelgan qariyb 150 nafar yosh yetakchini birlashtirdi. “Generation of Action” ochilish marosimi yoshlarning iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashdagi va barqaror kelajakni shakllantirishdagi o‘rni hamda hissasini alohida ta’kidladi.
Tantanali marosimda YUNESKO Bosh direktorining tabiiy fanlar bo‘yicha yordamchisi Lidiya Artur Britu, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasining Kreativ iqtisodiyot va turizm departamenti boshlig‘i o‘rinbosari Elmurod Najimov, hamda Yoshlar agentligi direktori Alisher Sa'dullayev tabrik so‘zlari bilan ishtirok etdilar.
Nigeriya, Misr, Ispaniya, Boliviya va Braziliyadan kelgan yosh iqlim yetakchilari o‘z tashabbuslari va yechimlarini taqdim etdilar.
Kun yakunida 43-YUNESKO Bosh konferensiyasida taqdim etiladigan tavsiyalar va harakatga chaqiriqlarni ishlab chiqish bo‘yicha ishchi sessiyalar bo‘lib o‘tdi.

On 27 October, the 14th UNESCO Youth Forum opened in Samarkand, bringing together around 150 young leaders from more than 140 countries. The opening ceremony, titled Generation of Action, highlighted the vital contribution of youth in addressing climate change and shaping a sustainable future.
Speakers included Lidia Arthur Brito, UNESCO Assistant Director-General for Natural Sciences; Elmurod Najimov, Deputy Head of the Department of Creative Economy and Tourism of the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan; and Alisher Sadullaev, Director of the Youth Affairs Agency.
Young climate leaders from Nigeria, Egypt, Spain, Bolivia and Brazil presented their initiatives and innovative solutions.
The day concluded with working sessions focused on developing recommendations and a call to action, which will be presented at the 43rd UNESCO General Conference.