YUNESKO qarorgohida O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova va Samarqand viloyati hokimi Adiz Boboyevning YUNESKO Umumjahon merosi markazi direktori Lazar Elundu Assomo bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Suhbat chog‘ida tomonlar Samarqand va Buxorodagi umumjahon merosi obyektlarini asrab-avaylash bo‘yicha amalga oshirilayotgan loyihalar, jumladan, 2024-yil noyabr oyida bo‘lib o‘tgan YUNESKO/IKOMOS qo‘shma missiyasi yakunlarini muhokama qildilar.
Bunda alohida e’tibor maskanlarning aslliligi va salobatli umumbashariy qiymatini saqlash tamoyillariga to‘liq rioya etgan holda qulaylik va xavfsizlikni oshirishga yo‘naltirilgan Samarqand shahridagi hududlarni obodonlashtirish va ko‘rgazma ekspozitsiyalarini tashkil etish loyihalariga qaratildi.

At the UNESCO headquarters, a meeting was held between Gayane Umerova, Chairperson of the Art and Culture Development Foundation of the Republic of Uzbekistan, and Adiz Boboyev, Hokim of the Samarkand region, with Lazare Eloundou Assomo, Director of the UNESCO World Heritage Centre.
During the conversation, the parties discussed ongoing projects aimed at preserving World Heritage sites in Samarkand and Bukhara, including the outcomes of the joint UNESCO/ICOMOS mission conducted in November 2024.
Special attention was given to projects focused on improving public spaces and organizing exhibition displays in Samarkand, aimed at increasing accessibility and safety while fully respecting the principles of authenticity and the preservation of outstanding universal value of the sites.