Umumjahon merosi qo‘mitasining 47-sessiyasi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova va Samarqand viloyati hokimi vazifasini bajaruvchisi Adiz Boboyevning ICOMOS bosh direktori Mari-Lor Lavenir bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Suhbat davomida madaniy merosni muhofaza qilish va barqaror rivojlantirish sohasidagi ustuvor hamkorlik yo‘nalishlari muhokama qilindi. Alohida e’tibor YUNESKO va ICOMOS bilan muvofiqlashtirilgan holda O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan amaldagi loyihalarga qaratildi.
Tomonlar tarixiy hududlarni o‘rganish, obodonlashtirish va moslashtirishda xalqaro restavratsiya standartlariga rioya qilishning ahamiyatini ta’kidlashdi.

Within the framework of the 47th session of the World Heritage Committee, a meeting was held between Gayane Umerova, Chairperson of the Uzbekistan Art and Culture Development Foundation, and Adiz Boboyev, Acting Hokim of the Samarkand Region, with Marie-Laure Lavenir, Director General of ICOMOS.
During the discussion, priority areas of cooperation in the protection and sustainable development of cultural heritage were addressed. Special attention was given to ongoing projects in Uzbekistan implemented in coordination with UNESCO and ICOMOS.
The parties emphasized the importance of adhering to international restoration standards during surveys, landscaping, and adaptation of historic sites.