Umumjahon merosi qo‘mitasining 47-sessiyasi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova va Samarqand viloyati hokimi vazifasini bajaruvchisi Adiz Boboyevning ICOMOS bosh direktori Mari-Lor Lavenir bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Suhbat davomida madaniy merosni muhofaza qilish va barqaror rivojlantirish sohasidagi ustuvor hamkorlik yo‘nalishlari muhokama qilindi. Alohida e’tibor YUNESKO va ICOMOS bilan muvofiqlashtirilgan holda O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan amaldagi loyihalarga qaratildi.
Tomonlar tarixiy hududlarni o‘rganish, obodonlashtirish va moslashtirishda xalqaro restavratsiya standartlariga rioya qilishning ahamiyatini ta’kidlashdi.

В рамках 47-й сессии Комитета всемирного наследия состоялась встреча председателя Фонда развития культуры и искусства Республики Узбекистан Гаянэ Умеровой и и.о.хокима Самаркандской области Адиза Бобоева с генеральным директором ICOMOS Мари-Лор Лавенир.
В ходе беседы были обсуждены приоритетные направления сотрудничества в сфере охраны и устойчивого развития культурного наследия. Отдельное внимание было уделено текущим проектам в Узбекистане, реализуемым в координации с ЮНЕСКО и ICOMOS.
Стороны подчеркнули важность соблюдения международных реставрационных стандартов при проведении обследований, благоустройства и адаптации исторических территорий.