Joriy yilning 10-dekabr kuni Rim shahrida Madaniy yodgorliklarni saqlash va restavratsiya qilish bo‘yicha xalqaro tadqiqot markazi (ICCROM)'ning Bosh Assambleyasi 34-sessiyasi ochildi. 2024-yilda tashkilotning 138-a’zo davlatiga aylangan O‘zbekiston delegatsiyasi ICCROM va YUNESKO rahbariyati tomonidan samimiy kutib olindi.
Sessiya davomida mamlakatimizning madaniy merosni asrash sohasidagi o‘sib borayotgan roli, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning xalqaro hamkorlikni mustahkamlash borasidagi e’tibori alohida ta’kidlandi. Xususan, YUNESKO Bosh konferensiyasi 43-sessiyasining Samarqandda muvaffaqiyatli o‘tkazilgani yuqori baholandi.
O‘zbekistonning YUNESKO ishlari bo‘yicha Milliy komissiyasi Bosh kotibi Otabek Gaipov ta’kidlashicha, mamlakatning ICCROM'ga qo‘shilishi madaniy yodgorliklarni saqlash va restavratsiya qilish yo‘nalishida milliy salohiyatni mustahkamlash yo‘lidagi muhim qadam sifatida qaralmoqda.

10 декабря 2025 года в Риме открылась 34-я сессия Генеральной ассамблеи Международного исследовательского центра по сохранению и реставрации памятников культуры (ICCROM). Узбекистан, ставший 138-м государством-членом организации в 2024 году, был тепло встречен руководством ICCROM и ЮНЕСКО.
В выступлениях отметили растущую роль нашей страны в сфере сохранения культурного наследия и внимание Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева к международному сотрудничеству. Особо подчеркнули успешную организацию 43-сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде.
Генеральный секретарь Национальной комиссии Узбекистана по делам ЮНЕСКО Отабек Гаипов отметил, что присоединение Узбекистана к ICCROM рассматривается в качестве укрепления национального потенциала в сфере сохранения и реставрации объектов культурного наследия.