Tokioda O‘zbekiston madaniyati kunlari bo‘lib o‘tmoqda. Ushbu tadbir doirasida O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi o‘zbek badiiy kulolchiligiga bag‘ishlangan ko‘rgazma tashkil etdi. Tokio Milliy muzeyida namoyish etilayotgan ekspozitsiya mamlakatimizning yetakchi ustalariga mansub 50 dan ortiq noyob asarni o‘zida jamladi.
Ko‘rgazma doirasida Rahimovlar sulolasiga mansub ustalar mahorat darslari o‘tkazib, tashrif buyuruvchilarni kulolchilik san’atining asoslari, an’anaviy bezak uslublari hamda ularning zamonaviy talqinlari bilan tanishtirdilar.
Mazkur loyiha o‘zbek kulolchiligini Markaziy Osiyoning nomoddiy madaniy merosining muhim qismi sifatida yuksak badiiy qadriyatga ega ekanini yaqqol namoyon etib, O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi madaniy muloqotni mustahkamlashga xizmat qilmoqda.

В Токио проходят Дни культуры Узбекистана, в рамках которых Фонд развития культуры и искусства организует выставку узбекской художественной керамики. Экспозиция в Национальном музее Токио объединяет более 50 произведений ведущих мастеров страны.
В рамках выставки мастера Рахимовы провели мастер-классы, знакомя посетителей с основами керамики, традиционными техниками росписи и их современными интерпретациями.
Проект подчёркивает художественную ценность узбекской керамики как части нематериального культурного наследия Центральной Азии и способствует укреплению культурного диалога между Узбекистаном и Японией.