Yaponiya parlamenti Vakillar palatasi deputatlari Hajime Sasaki va Eikei Suzuki Osaka shahrida bo‘lib o‘tayotgan EKSPO 2025dagi O‘zbekiston pavilioniga tashrif buyurdilar.
Hajime Sasaki butun ko‘rgazma bilan tanishishni O‘zbekiston pavilionidan boshlaganini qayd etdi. U pavilionning miqyosi, me’morchiligi va namoyishga qo‘yilgan ashyo va buyumlarini, ayniqsa, “yashil iqtisodiyot”ga o‘tish bo‘limiga yuksak baho berdi. Qadama koshinlari va moviy gumbazlarining ko‘rkamligi bilan ajralib turuvchi O‘zbekiston masjidlari unda katta taassurot qoldirdi.
“Dunyoda masjidlar ko‘p, ammo betakror ustunlarga ega Juma masjidi kabi imoratlarning deyarli misli yo‘q, – deya ta’kidladi u.
Eikei Suzuki tashrif buyuruvchilarni “Bilimlar bog‘i” nomli ayvonga olib chiquvchi harakatlanadigan platforma g‘oyasining o‘ziga xosligini ta’kidlab, yaqin masofa aloqasi (NFC) uskunalari orqali ustunlarning kelib chiqishiga oid ma’lumotlarga oshno bo‘lishdek yoqimli muhitni e’tirof etdi. Shuningdek, u EKSPO tadbiri o‘tgandan so‘ng O‘zbekistonda yapon qarag‘aylaridan qayta foydalanish tashabbusini ijobiy baholadi.

Members of the House of Representatives of the Japanese Parliament - Hajime Sasaki and Eikei Suzuki - visited the Uzbekistan Pavilion at EXPO-2025 in Osaka.
Hajime Sasaki noted that he started his acquaintance with the exhibition from the Uzbekistan Pavilion. He highly appreciated its scale, architecture and exposition, especially the section on transition to ‘green economy’. He was particularly impressed by the Uzbek mosques, characterised by the beauty of their mosaics and blue domes.
‘There are many mosques in the world, but there are almost none like the Juma Mosque with its columns,’ he noted.
Eikei Suzuki emphasised the originality of the idea with a moving platform taking visitors up to the Garden of Knowledge terrace and noted the pleasant atmosphere where one can learn about the origin of the columns through NFC tags. He also praised the initiative to reuse Japanese cedar in Uzbekistan after the Expo.