17-sentabr kuni nomzodnomalarni ko‘rib chiqish natijalariga ko‘ra Buyuk Ipak yo‘lining Zarafshon-Qoraqum yo‘lagi Jahon merosi ro‘yxatiga kiritildi.
Umumhajon merosi ro‘yxatiga kiritilgan “Ipak yo‘li. Zarafshon-Qoraqum koridori” uch davlatda joylashgan 31 ta obyektdan iborat. Bulardan 9 tasi Tojikistonda, 15 tasi hozirgi O‘zbekiston hududida, qolganlari Turkmaniston hududida joylashgan.
Barcha obyektlar turli davrlarda tarixdagi eng muhim savdo yo‘llaridan biri – Ipak yo‘lida joylashgan bo‘lib, mintaqaning ko‘p asrlik tarixi hamda boy madaniy va tarixiy merosni namoyon etadi.
Loyiha tashabbuskori YUNESKO ishlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy komissiyasi bo‘lib, u muvofiqlashtiruvchi vazifani ham amalga oshirdi.
2023-yilning 20-sentabr kuni “Turonning qishki sovuq cho‘llari” nominatsiyasini Jahon madaniy va tabiiy merosi ro‘yxatiga kiritish to‘g‘risida qaror qabul qilindi. Nominatsiya Qozog‘iston, O‘zbekiston va Turkmaniston tomonidan tayyorlangan. Nominatsiyaning Oʻzbekiston qismi Janubiy Ustyurt milliy tabiat bogʻi hamda hayvonot va nabotot olami alohida muhofaza qilinuvchi Saygʻoqli manzarali qoʻriqxonasi tomonidan taqdim etilgan.
Mo‘tadil mintaqaning sovuq qishki cho‘llari favqulodda iqlim sharoitlari, turli-tuman geomorfologik shakllar hamda alohida va endemik biologik xilma-xillik bilan ajralib turadigan betakror va keng ko‘lamli biomlardan biri hisoblanadi. Nabotot, hayvonot olami va ekotizimlarning tuzilishi, tadrijiy va boshqa ekologik jarayonlar yoz faslida haddan ziyod quruq va jaziramaga, qishda esa keskin qahratonga moslashgan. Cho‘l ekotizimlari nafaqat iqlim sharoitlarini aks ettiradi, balki tabiiy uglerod yutkich va g‘amlovchisi vazifasini ham bajaradi.
Bu ishtirokchi davlatlar Qozog‘iston, Turkmaniston va O‘zbekistonning qo‘shma nomzodnomasi bo‘lib, Markaziy Osiyo hududida madaniy aloqalarni rivojlantirishga rag‘batlantiruvchi YUNESKO mintaqalararo hamkorligining yorqin namunasidir.

17 сентября по результатам рассмотрений номинаций, в список Всемирного наследия включили Зарафшан–Каракумский коридор Великого Шёлкового пути.
Зарафшан-Каракумский коридор Шёлкового пути, вошедший в список Всемирного наследия, состоит из 31 объекта, расположенного в трёх странах. 9 объектов находятся в Таджикистане, 15 расположены на территории современного Узбекистана и остальные на территории Туркменистана.
Все объекты в разные эпохи находились на одном из важнейших торговых путей в истории —Шёлковом пути и показывают многовековую историю и богатое культурно-историческое наследие региона.
Инициатором проекта выступила Национальная комиссия Республики Узбекистан по делам ЮНЕСКО, которая также осуществляла координационную функцию.
20 сентября 2023 года было принято решение о внесении в список Всемирного культурного и природного наследия номинации «Холодные зимние пустыни Турана». Номинация была подготовлена Казахстаном, Узбекистаном и Туркменистаном. Узбекистанская часть номинации представлена национальным природным парком «Южный Устюрт» и ландшафтным заказником «Сайгачий».
Холодные зимние пустыни умеренного пояса — один из уникальных и масштабных биомов, характеризующийся экстремальными климатическими условиями, разнообразием геоморфологических форм, а также особым и эндемичным биоразнообразием. Структуры, эволюционные и другие экологические процессы флоры, фауны и экосистем приспособлены как к экстремальной сухости и жаре летом, так и к резкому похолоданию зимой. Экосистемы пустынь не только отражают климатические условия, но и выступают в роли естественных поглотителей и накопителей углерода.
Это совместная номинация государств-участников — Казахстана, Туркменистана и Узбекистана является хорошим примером межрегионального сотрудничества ЮНЕСКО, способствующего развитию культурных связей внутри Центральной Азии.