Sankt-Peterburg shahrida Kreativ iqtisodiyot bo‘yicha xalqaro konferensiya doirasida O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi va Rossiya Federatsiyasining Strategik tashabbuslar agentligi o‘rtasida Hamkorlik to‘g‘risidagi bayonnoma imzolandi.
Hujjatni O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova va Strategik tashabbuslar agentligi bosh direktori Svetlana Chupsheva imzoladilar. Bitim Rossiyaning 67 ta hududida allaqachon qo‘llanilayotgan tartibga solishning eng yaxshi amaliyotlari, metodologik asos va tahliliy vositalarni o‘z ichiga olgan Kreativ sanoatni rivojlantirish mintaqaviy standartini O‘zbekistonga moslashtirish va joriy etishni nazarda tutadi.
Ushbu kelishuv O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasida kreativ iqtisodiyot sohasidagi sheriklikni mustahkamlashda muhim qadam bo‘lib, tajriba almashish, qo‘shma tadqiqotlarni o‘tkazish hamda kreativ sanoat tarmoqlarini rivojlantirish strategiyalarini ishlab chiqish uchun yangi imkoniyatlarni ochadi.

В Санкт-Петербурге, на полях Международной конференции по креативной экономике, Фонд развития культуры и искусства Узбекистана и Агентство стратегических инициатив Российской Федерации подписали Протокол о сотрудничестве.
Документ подписали председатель Фонда развития культуры и искусства Узбекистана Гаянэ Умерова и генеральный директор АСИ Светлана Чупшева. Соглашение предусматривает адаптацию и внедрение в Узбекистане Регионального стандарта развития креативных индустрий, включающего лучшие практики регулирования, методологическую базу и аналитические инструменты, уже применяемые в 67 регионах России.
Подписание стало важным шагом в укреплении партнёрства между Узбекистаном и Россией в сфере креативной экономики и открыло новые возможности для обмена опытом, проведения совместных исследований и разработки стратегий развития креативных индустрий.