Sankt-Peterburg shahrida Kreativ iqtisodiyot bo‘yicha xalqaro konferensiya doirasida O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi va Rossiya Federatsiyasining Strategik tashabbuslar agentligi o‘rtasida Hamkorlik to‘g‘risidagi bayonnoma imzolandi.
Hujjatni O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova va Strategik tashabbuslar agentligi bosh direktori Svetlana Chupsheva imzoladilar. Bitim Rossiyaning 67 ta hududida allaqachon qo‘llanilayotgan tartibga solishning eng yaxshi amaliyotlari, metodologik asos va tahliliy vositalarni o‘z ichiga olgan Kreativ sanoatni rivojlantirish mintaqaviy standartini O‘zbekistonga moslashtirish va joriy etishni nazarda tutadi.
Ushbu kelishuv O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasida kreativ iqtisodiyot sohasidagi sheriklikni mustahkamlashda muhim qadam bo‘lib, tajriba almashish, qo‘shma tadqiqotlarni o‘tkazish hamda kreativ sanoat tarmoqlarini rivojlantirish strategiyalarini ishlab chiqish uchun yangi imkoniyatlarni ochadi.

In St. Petersburg, on the margins of the International Conference on Creative Economy, the Uzbekistan Art and Culture Development Foundation and the Agency for Strategic Initiatives of the Russian Federation signed a Protocol of Cooperation.
The document was signed by Gayane Umerova, Chairperson of Uzbekistan Art and Culture Development Foundation, and Svetlana Chupsheva, Director General of ASI. The agreement provides for the adaptation and implementation in Uzbekistan of the Regional Standard for the Development of Creative Industries, which includes the best regulatory practices, methodological framework and analytical tools already used in 67 regions of Russia.
The signing was an important step in strengthening the partnership between Uzbekistan and Russia in the creative economy and opened new opportunities for sharing experience, conducting joint research and developing strategies for the development of creative industries.