Kreativ iqtisodiyot bo‘yicha xalqaro konferensiya doirasida Sankt-Peterburgdagi “Manej” markaziy ko‘rgazmalar zalida “Kreativ salohiyat: qadriyatlar, texnologiyalar, brendlar” nomli koʻrgazma oʻz ishini boshladi.
Ekspozitsiyada Rossiyaning 40 ta kompaniyasi axborot texnologiyalari ishlanmalari va musiqa uskunalaridan tortib to dizayn va xalq badiiy hunarmandchiligi mahsulotlarigacha bo‘lgan beshta yo‘nalish bo‘yicha yutuqlari namoyish etilmoqda. Ko‘rgazma kreativ iqtisodiyotning zamonaviy oʻzgarishlari va uning xalqaro hamkorlik uchun imkoniyatlari bilan tanishish maydoniga aylandi.
O‘zbekiston ekspozitsiyaning maxsus mehmoni bo‘ldi. Mamlakatni ikkita nomdor shirkat: to‘qimachilik va an’anaviy naqshinkor gilamlar bilan mashhur “MURSAK” va milliy shirinliklarning zamonaviy talqinlarini taklif etuvchi “QAND” tamsil etdi. Ularning ishtiroki O‘zbekistonning kreativ sanoat tarmoqlarini rivojlantirishga qo‘shayotgan hissasi va ko‘rgazmaning xalqaro miqyosiga urgʻu beradi.

В рамках Международной конференции по креативной экономике в Центральном выставочном зале «Манеж» в Санкт-Петербурге открылась выставка «Креативный капитал: Ценности. Технологии. Бренды».
Экспозиция представила достижения 40 российских компаний в пяти направлениях — от IT-разработок и музыкального оборудования до дизайна и изделий народных художественных промыслов. Выставка стала площадкой для знакомства с современными трендами креативной экономики и её возможностями для международного сотрудничества.
Специальным гостем экспозиции стал Узбекистан. Страну представили два бренда: MURSAK, известный текстилем и коврами с традиционными узорами, и QAND, предлагающий современные интерпретации национальных сладостей. Их участие подчеркнуло вклад Узбекистана в развитие креативных индустрий и международный масштаб выставки.