Parijda O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova va Madaniy meros agentligi direktori Bahodir Abdikarimovning ICCROM markazi bosh direktori Aruna Francheska Mariya Gujral bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
ICCROM va O‘zbekiston Madaniy meros agentligi o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumining imzolanishi muzokaralarning asosiy natijasi bo‘ldi.
Ushbu hujjat to‘rtta strategik yo‘nalish: jahon merosi obyektlarini barqaror boshqarish, me’moriy merosni konservatsiya qilish amaliyotlarini modernizatsiya qilish, muzeylar ishi va ilmiy savodxonlikni rivojlantirish hamda Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlik, shu jumladan, nomoddiy merosni mustahkamlash masalalarini qamrab oladi.

В Париже состоялась встреча председателя Фонда развития культуры и искусства Узбекистана Гаянэ Умеровой, директора Агентства культурного наследия Баходир Абдикаримова с Генеральным директором ICCROM Аруной Франческой Марией Гуджрал.
Ключевым результатом стало подписание Меморандума о взаимопонимании между ICCROM и Агентством культурного наследия Узбекистана.
Документ охватывает четыре стратегических направления: устойчивое управление объектами Всемирного наследия, модернизацию практик консервации архитектурного наследия, развитие музейного дела и научной грамотности, а также укрепление регионального сотрудничества в Центральной Азии, включая нематериальное наследие.