Parijda O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova va Madaniy meros agentligi direktori Bahodir Abdikarimovning ICCROM markazi bosh direktori Aruna Francheska Mariya Gujral bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
ICCROM va O‘zbekiston Madaniy meros agentligi o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumining imzolanishi muzokaralarning asosiy natijasi bo‘ldi.
Ushbu hujjat to‘rtta strategik yo‘nalish: jahon merosi obyektlarini barqaror boshqarish, me’moriy merosni konservatsiya qilish amaliyotlarini modernizatsiya qilish, muzeylar ishi va ilmiy savodxonlikni rivojlantirish hamda Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlik, shu jumladan, nomoddiy merosni mustahkamlash masalalarini qamrab oladi.

A meeting between Gayane Umerova, Chairperson of Uzbekistan Art and Culture Development Foundation, Bakhodir Abdikarimov, Director of the Agency for Cultural Heritage , and Aruna Francesca Maria Gujral, Director General of ICCROM, took place in Paris.
The key outcome was the signing of a Memorandum of Understanding between ICCROM and the Cultural Heritage Agency of Uzbekistan.
The document covers four strategic directions: sustainable management of World Heritage sites, modernisation of conservation practices for architectural heritage, development of museums and scientific literacy, and strengthening regional cooperation in Central Asia, including intangible heritage.