Zumrad qish bayramlari arafasida Alisher Navoiy nomidagi Davlat akademik katta teatri sahnasida Pyotr Ilich Chaykovskiyning asl musiqasi asosida qayta sayqal berilgan “Qarsildoq” baletining premyerasi bo‘lib o‘tadi. Mazkur sehrli spektakl dekabr oyida barcha san’at ixlosmandlarini xushnud etib, Toshkent madaniy hayotida yorqin voqea bo‘lishi kutilmoqda. O‘zbekiston milliy baleti uchun yangicha sayqallangan sahnalashtiruv O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi ko‘magida tayyorlangan.
Ushbu yangi yil ertagini sahnalashtirishga O‘zbekistonning yetakchi ijodiy shijoat egalari va Bolshoy, Mariinskiy teatrlari hamda Ural opera baletidagi faoliyati bilan dong taratgan rossiyalik rejissyorlar taklif etilganlar. Maksim Petrovning xoreografik talqini mumtoz asarga yangi hayot nafasini bag‘ishlab, Alibek Kabdurahmonov boshchiligidagi O‘zbekiston milliy simfonik orkestrining musiqiy jo‘rligi esa ilhombaxsh va unutilmas oqshomni in’om etishi kutilmoqda.
Tomoshabinlar ko‘z o‘nglarida raqs, musiqa va yorug‘lik bilan limmo-lim fusunkor va jo‘shqin olam kashf etilib, sahna maydoni yangi qiyofa kasb etib borayotganiga guvoh bo‘ladilar. Qayta anglangan “Qarsildoq” baleti nafaqat mumtozasar, balki chinakam shukuhli muhitga g‘arq bo‘lish hamdir. Ta’sirchan sahna bezaklari, bashang liboslar hamda zamonaviy texnologiyalar tomoshabinlarni aslo befarq qoldirmaydi.
Maksim Petrovning “Qarsildoq” tomoshasining O‘zbekiston milliy baleti uchun sahnalashtiruvi – bu yangi talqinda ijro etilgan va mumtoz asarni zamonaviy idrok etishga yo‘naltirilgan balet spektaklidir. Voqealar rivoji ikki pardada sodir bo‘ladi. Ssenariy asosiy qahramonlarning ichki dunyosiga alohida urg‘u berilgan holda orzu-armonlar, g‘aroyibot va o‘zgarish mavzularini ta’kidlaydi.
Imkon qadar ko‘plab bolalar bayramona kayfiyatga oshno bo‘lib, sehrli g‘aroyibot, mehr-muruvvat va eng ezgu tuyg‘ularga to‘la xayolot olamiga ravona bo‘lish uchun O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi baletning ijtimoiy namoyishlarini tashkil etadi. Ular kunduz kuni butun respublikaning barcha hududlaridagi vasiylikdagi ijtimoiy muassasalar, mehribonlik uylari va maktab-internatlari tarbiyalanuvchi bolalari va o‘smirlar uchun o‘tkaziladi.
Chaykovskiyning “Qarsildoq” asari, shunchaki balet emas, bu ertakona hikoya hisoblanib, tomoshabinlarni raqsga tushuvchi qor parchalari, Muz Qirolligiga sayohat va Qarsildoq bilan uchrashuvga yetaklovchi hayrat va xayolot olamiga ravona qildiradi. Bu butun oila a’zolari uchun ajib va shodiyona muhiti bilan ro‘baro‘ kelish uchun ajoyib imkoniyatdir.

В преддверии зимних праздников, на сцене Государственного Академический Большого театраимени Алишера Навои состоится премьера обновленного балета «Щелкунчик» на оригинальную музыку Петра Ильича Чайковского. Это волшебное представление пройдет в декабре и обещает стать ярким событием культурной жизни Ташкента. Обновленная постановка для Национального балета Узбекистана была подготовлена при поддержке Фонда развития культуры и искусства Узбекистана.
Для постановки этой новогодней сказки приглашены ведущие творческие силы Узбекистана и российские постановщики известные своими работами для Большого театра, Мариинского театра и Урал Опера Балета. Хореографическая интерпретация Максима Петрова вдохнет новую жизнь в классическое произведение, а музыкальное сопровождение Национального симфонического оркестра Узбекистана под управлением Алибека Кабдурахманова обещает быть вдохновляющим и незабываемым.
Зрители станут свидетелями, как пространство сцены преображается, открывая перед ними красочный и живой мир, наполненный танцами, музыкой и светом. Переосмысленный балет«Щелкунчик» – это не просто классическое произведение, но и настоящее погружение в атмосферу праздника. Эффектные декорации, яркие костюмы и современные технологии не оставят зрителей равнодушными.
Постановка «Щелкунчика» Максима Петрова для Национального балета Узбекистана — балетный спектакль, выполненный в новой интерпретации и ориентированный на современное восприятие классического произведения. Действие разворачивается в двух актах. Сценарий подчеркивает темы мечты, волшебства и трансформации, с особым акцентом на внутренний мир главных героев.
Чтобы как можно больше детей имело возможность получить праздничное настроение и перенестись в фантазийный мир, наполненный волшебством, добротой и самыми светлыми чувствами, Фонд развития культуры и искусства Узбекистана организует социальные показы балета. Они пройдут в дневное время для детей и подростков подопечных социальных учреждений, детских домов и интернатов со всей Республики.
«Щелкунчик» Чайковского — это не просто балет, это сказочная история, которая перенесет зрителей в мир чудес и фантазий, наполненный танцами снежинок, путешествием в Ледяное царство и встречей с Щелкунчиком. Это прекрасная возможность для всей семьи окунуться в атмосферу волшебства и праздника.