Madaniyat va sanʼatni rivojlantirish jamgʻarmasi raisining birinchi oʻrinbosari Elmurod Najimov Bokuda boʻlib oʻtgan COP29 konferensiyasida “Madaniyat muassasalarida ekologik kun tartibini shakllantirish” sho‘ba muhokamasida soʻzga chiqdi. U barqaror rivojlanish Jamg‘arma faoliyatining ustuvor yo‘nalishi hisoblanib, tabiiy va madaniy merosni asrab-avaylashga doir madaniy loyihalarda ekologik xabardorlikni qo‘llab-quvvatlanishini ta’kidladi.
Xususan, 2025-yil 5-sentabrda o‘z ishini boshlaydigan Buxoro biennalesi misol tariqasida keltirildi. Ushbu tadbirga mo‘ljallangan barcha san’at asarlari mahalliy xom-ashyolardan foydalangan holda yaratilib, issiqxona gazlari emissiyasini imkon qadar qisqartirish, barqaror ishlab chiqarishni qo‘llab-quvvatlash imkonini beradi. Biennale turfa sanʼat turlarini birlashtirib, atrof-muhit va madaniy qadriyatlarni jamoatchilikka yetkazish maydoniga aylanadi.
O‘z nutqini yakunlar ekan Elmurod Najimov ekologik tafakkurni dunyo miqyosida yuksaltirishga xizmat qiluvchi xalqaro hamkorlik muhim ekanini qayd etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Jamg‘armaning Buxoro biennalesi kabi loyihalari madaniy meros, barqaror rivojlanish va ijodkorlikni o‘zida uyg‘unlashtirgan holda kelajak avlodlar uchun mustahkam zamin yaratadi.

Эльмурод Нажимов, первый заместитель председателя Фонда развития культуры и искусства, выступил на панельной дискуссии “Programming Eco Agendas Across Cultural Institutions” на конференции COP29 в Баку. Он отметил, что устойчивое развитие является ключевым направлением деятельности Фонда, который поддерживает экологическое сознание в культурных проектах для сохранения природного и культурного наследия.
Как пример, был приведен в пример предстоящая Бухарская биеннале, которая откроется 5 сентября 2025 года. Все произведения искусства для этого мероприятия будут созданы с использованием местных ресурсов, что позволит минимизировать выброс парниковых газов и поддержать устойчивое производство. Биеннале объединит различные виды искусства и станет площадкой для передачи экологических и культурных ценностей.
Завершая выступление, Эльмурод Нажимов подчеркнул важность международного сотрудничества, которое способствует продвижению экологической осознанности на глобальном уровне. По его словам, проекты Фонда, такие как Бухарская биеннале, создают прочную основу для будущих поколений, сочетая культурное наследие, устойчивое развитие и творчество.