Oliy Majlis Senatida parlament yuqori palatasi raisi Tanzila Norboyeva hamda O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerovaning Fransiya Prezidentining maslahatchisi, Madaniy merosni himoya qilish xalqaro alyansi (ALIPH) kengashi raisi Barisa Hiari bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Muloqot markazida O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi san’at, madaniyatlararo muloqot, tarixiy va madaniy merosni muhofaza qilish sohasidagi sheriklikni chuqurlashtirish masalalari bo‘ldi.
Unda qo‘shma restavratsiya tashabbuslari, yoshlar va ko‘ngillilarni jalb etish dasturlari hamda mutaxassislar malakasini oshirish bo‘yicha loyihalar istiqbollari muhokama qilindi.

В Сенате Олий Мажлиса состоялась встреча председателя верхней палаты парламента Танзилы Нарбаевой и председателя Фонда развития культуры и искусства Узбекистана Гаянэ Умеровой с председателем Совета Международного альянса по защите наследия (ALIPH), советника Президента Франции Баризы Хиари.
В центре диалога — углубление партнёрства между Узбекистаном и Францией в области искусства, межкультурного диалога и охраны историко-культурного наследия.
Обсуждены перспективы совместных реставрационных инициатив, программ по вовлечению молодёжи и волонтёров, а также проекты по повышению квалификации специалисто