Tojikiston Respublikasi Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari Hokim Xoliqzoda Osakada bo‘lib o‘tayotgan EKSPO 2025 ko‘rgazmasidagi O‘zbekiston pavilioniga tashrif buyurdi.
Mehmon uchun ekskursiya tashkil etilib, pavilion konsepsiyasi haqida batafsil ma’lumot berildi. O‘zbekistonda innovatsiyalar va an’analar uyg‘unligini aks ettiruvchi makonni yaratish g‘oyasi O‘zbekiston Prezidenti Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyevaga tegishli ekanligiga e’tibor qaratildi.
Ayniqsa, mamlakatning o‘zgarish bosqichlarini namoyish etuvchi harakatlanuvchi platforma, shuningdek, Xivadagi Juma masjidi va tumor shaklidan ilhomlangan ayvonning o‘ziga xos dizayni janob Xoliqzodada alohida taassurot qoldirdi.

First Deputy Prime Minister of the Republic of Tajikistan Hokim Kholikzoda visited the Uzbekistan Pavilion at EXPO-2025.
A guided tour was organised for the guest, during which he was told in detail about the concept of the Pavilion. Attention was paid to the fact that the idea of creating a space reflecting the coexistence of innovations and traditions in Uzbekistan belongs to the Head of the Presidential Administration of Uzbekistan Saida Mirziyoyeva.
Mr Holikzoda was particularly impressed by the moving platform demonstrating the stages of the country's transformation, as well as the original design of the terrace inspired by the Khiva Juma Mosque and the amulet ‘tumor’.