Nukus shahridagi I.V.Savitskiy nomidagi Davlat san’at muzeyida davom etayotgan “O‘zbekiston: sahrodagi avangard” ko‘rgazmasi o‘z faoliyatini 2025-yilning dekabriga qadar uzaytiradi.
Turkistonda rassomchilik maktabi XIX asr oxiri — XX asr boshlarida asta-sekinlik bilan vujudga keladi. Bu bosqichda bu yerga rossiyalik mo‘yqalam ustalari Vasiliy Vereshchagin va Rixard-Karl Zommer keladilar. Ular realistik maktab yo‘nalishida faoliyat yuritib, Turkiston turar-joylarining me’moriy xususiyatlari va u yerdagi aholining turmush tarzini etnografik jihatdan qayd etish bilan shug‘ullanadilar. O‘tgan asrning 20–30-yillaridayoq Nikolay Karaxan va Pavel Benkov kabi keyingi avlod musavvirlari haqiqiy tasvir an’anasini davom ettirib, unga avangardning innovatsion yondashuv usullarini kiritadilar.

Выставка «Узбекистан: Авангард в пустыне» в Государственном музее искусств имени И.В. Савицкого в Нукусе продляет свою работу до декабря 2025 года.
Художественная школа в Туркестане конца XIX - начала XX веков зарождалась постепенно. На этом этапе сюда приезжают российские мастера Василий Верещагин и Рихард-Карл Зоммер. Они работают в русле реалистической школы, занимаясь этнографической фиксацией архитектурных особенностей туркестанских поселений и быта их жителей. Уже в 20-30-х годах художники следующего поколения, такие, как Николай Карахан и Павел Беньков, продолжая реалистическую традицию, включая в неё новаторские приёмы авангарда.
🖼 Рихард-Карл Зоммер, «Шахи-Зинда» (конец XIX-начало XX); Николай Карахан, «Вход в медрессе»; Павел Беньков, «Минарет Калян», 1930-е гг.