Nukus shahridagi I.V.Savitskiy nomidagi Davlat san’at muzeyida davom etayotgan “O‘zbekiston: sahrodagi avangard” ko‘rgazmasi o‘z faoliyatini 2025-yilning dekabriga qadar uzaytiradi.
Turkistonda rassomchilik maktabi XIX asr oxiri — XX asr boshlarida asta-sekinlik bilan vujudga keladi. Bu bosqichda bu yerga rossiyalik mo‘yqalam ustalari Vasiliy Vereshchagin va Rixard-Karl Zommer keladilar. Ular realistik maktab yo‘nalishida faoliyat yuritib, Turkiston turar-joylarining me’moriy xususiyatlari va u yerdagi aholining turmush tarzini etnografik jihatdan qayd etish bilan shug‘ullanadilar. O‘tgan asrning 20–30-yillaridayoq Nikolay Karaxan va Pavel Benkov kabi keyingi avlod musavvirlari haqiqiy tasvir an’anasini davom ettirib, unga avangardning innovatsion yondashuv usullarini kiritadilar.

The exhibition "Uzbekistan: Avant-garde in the Desert" at the I.V. Savitsky State Museum of Art in Nukus will remain open until December 2025.
The art school in Turkestan in the late 19th and early 20th centuries developed gradually. At this stage, Russian masters Vasily Vereshchagin and Richard-Karl Sommer arrived here. They worked in the realist school, engaging in ethnographic recording of the architectural features of Turkestan settlements and the everyday life of their inhabitants. Already in the 1920s and 1930s, the next generation of artists, such as Nikolai Karakhan and Pavel Benkov, continued the realist tradition, incorporating innovative avant-garde techniques.