Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova Fransiyaning O‘zbekistondagi yangi Elchisi Janob Oliylari Valid Fuke janoblari bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida madaniyat va muzey ishi sohasidagi loyihalar: qo‘shma ko‘rgazmalarni tashkil etish, Samarqandda bo‘ladigan YUNESKO Bosh konferensiyasi sessiyasi doirasida Fransiya Madaniyat vazirligi bilan xalqaro muzey konferensiyasini o‘tkazish va Fransiya muzeylari bilan hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Turizm, kreativ iqtisodiyot, madaniy merosni asrab-avaylash masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi. “Comité Colbert” ko‘magida Fransiyaning hashamatli nomdor shirkatlari, mehmonxona va restoranlarini jalb etish, shuningdek, o‘zbekistonlik mutaxassislarning malakasini oshirish uchun restavrator Anne Liegeyning tashrif buyurishini uyushtirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.

Председатель Фонда развития культуры и искусства Гаянэ Умерова провела встречу с новым Послом Франции в Узбекистане Валидом Фуке.
В ходе беседы обсуждены проекты в сфере культуры и музейного дела: организация совместных выставок, проведение международной музейной конференции с Министерством культуры Франции в рамках Генеральной ассамблеи ЮНЕСКО в Самарканде и развитие партнёрства с France Museums.
Отдельное внимание уделено вопросам туризма, креативной экономики и сохранения наследия. Рассмотрено привлечение французских люксовых брендов, отелей и ресторанов при поддержке Comité Colbert, а также приезд реставратора Anne Liegey для обучения узбекских специалистов.