Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova Fransiyaning O‘zbekistondagi yangi Elchisi Janob Oliylari Valid Fuke janoblari bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida madaniyat va muzey ishi sohasidagi loyihalar: qo‘shma ko‘rgazmalarni tashkil etish, Samarqandda bo‘ladigan YUNESKO Bosh konferensiyasi sessiyasi doirasida Fransiya Madaniyat vazirligi bilan xalqaro muzey konferensiyasini o‘tkazish va Fransiya muzeylari bilan hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Turizm, kreativ iqtisodiyot, madaniy merosni asrab-avaylash masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi. “Comité Colbert” ko‘magida Fransiyaning hashamatli nomdor shirkatlari, mehmonxona va restoranlarini jalb etish, shuningdek, o‘zbekistonlik mutaxassislarning malakasini oshirish uchun restavrator Anne Liegeyning tashrif buyurishini uyushtirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.

Gayane Umerova, Chairperson of the Uzbekistan Art and Culture Development Foundation, met with the new French Ambassador to Uzbekistan, H.E. Walid Fouque.
During the meeting, the sides discussed projects in the field of culture and museums: organisation of joint exhibitions, holding an international museum conference with the French Ministry of Culture within the framework of the UNESCO General Assembly in Samarkand and development of partnership with France Museums.
Special attention is paid to the issues of tourism, creative economy and heritage preservation. The attraction of French luxury brands, hotels and restaurants with the support of Comité Colbert and the arrival of restorer Anne Liegey to train Uzbek specialists were considered.