3-dekabr kuni O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerovaning Rossiya Strategik tashabbuslari agentligi (ASI) bosh direktori Svetlana Chupsheva hamda Kreativ iqtisodiyotni rivojlantirish markazi direktori Yekaterina Cherkes-Zade bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda tomonlar kreativ sanoat tarmoqlarini o‘rganish, jumladan, yosh mutaxassislarni qo‘llab-quvvatlash va ta’lim dasturlarini yaratish bo‘yicha tajriba almashish masalalarini muhokama qildilar. Shuningdek, ikki mamlakat ijodkor jamoalari va kompaniyalari oʻrtasida hamkorlikda malaka oshirish mashg‘ulotlarini oʻtkazish, sa’y-harakatlarni jadallashtirish dasturlari hamda oʻzaro hamkorlik jabhalarini ishga tushirish istiqbollari haqida fikr almashildi.
Muzokaralar yakunida Jamg‘arma va ASI oʻrtasida mushtarak tashabbuslarni amalga oshirish, kreativ loyihalar uchun infratuzilmani rivojlantirish va ijodkor arboblarni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha kelishuvlar mustahkamlangan Hamkorlik toʻgʻrisidagi memorandum imzolandi.

On 3 December, Gayane Umerova, Chairperson of the Art and Culture Department Foundation and Arts of Uzbekistan, met with Svetlana Chupsheva, Director General of the Agency for Strategic Initiatives of Russia, and Ekaterina Cherkes-Zadeh, Director of the Centre for Creative Economy Development.
At the meeting, the parties discussed the exchange of experience in the study of creative industries, including support for young professionals and the creation of educational programmes. They also discussed the prospects of joint trainings, accelerator programmes and launching platforms for interaction between creative communities and companies of the two countries.
The meeting resulted in the signing of a memorandum of co-operation between the Foundation and ASI, which enshrined the agreements on the implementation of joint initiatives, development of infrastructure for creative projects and support for artists.