Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerovaning madaniy merosni muhofaza qilish sohasidagi xalqaro ekspertlar – italiyalik me’mor Franchesko Bandarin va Fransiyaning “RC HERITAGE” kompaniyasi bosh direktori Simone Rikka bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston madaniy merosini asrash bo‘yicha Milliy strategiyani ishlab chiqish jarayoni muhokama qilindi. Hujjatda mavjud tashabbuslar yagona tizimga birlashtiriladi hamda me’morchilik yodgorliklari, shahar ansambllari, madaniy landshaftlar hamda nomoddiy merosni muhofaza qilish nazarda tutiladi.
Strategiya obyektlar holatini baholash, ustuvor loyihalarni belgilash, tadqiqot salohiyatini rivojlantirish va xalqaro tashkilotlar, jumladan, YUNESKO, IKOMOS va IKKROM bilan hamkorlikni kengaytirishda muhim qadam bo‘ladi.

Состоялась встреча Председателя Фонда развития культуры и искусства Гаянэ Умеровой с международными экспертами в области охраны наследия — итальянским архитектором Франческо Бандарином и генеральным директором французской компании RC HERITAGE Симоне Риккой.
На встрече обсудили процесс разработки Национальной стратегии по сохранению культурного наследия Узбекистана. В документе будут объединены существующие инициативы в единую систему и предусмотрена охрана архитектурных памятников, городских ансамблей, культурных ландшафтов и нематериального наследия.
Стратегия станет важным шагом для оценки состояния объектов, определения приоритетных проектов, развития исследовательского потенциала и расширения сотрудничества с международными организациями, включая ЮНЕСКО, ИКОМОС и ИККРОМ.