D-r Vivek Gupta Toshkentda
Biz d-r Vivek Guptani Toshkentdagi Zamonaviy sanʼat markazi Badiiy qarorgohlarida qarshi olishdan mamnunmiz. Hindiston subqitʼasi, Markaziy Osiyo va Eron san’ati va me’morchiligi boʻyicha tarixchi va sanʼat muhofizi Vivek oʻtgan o‘rta asrlar bizga yangi kelajakni qurishda qanday yordam berishi mumkinligini tadqiq etadi.
Vivek o‘z izlanishlarida XV asrda sohibqiron Amir Temur hamda uning sulolasidagi hunarmand va ziyolilar jahon geosiyosatining markazida bo‘lgan davrda yuzaga kelgan mintaqalararo madaniy almashinuvlarni oʻrganadi. Zamonaviy sanʼat markazida u Janubiy va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi zamonaviy badiiy aloqalarni kashf etadi.
Vivekning ijodiy ishlari Britaniya akademiyasi, Kembrij universiteti va Smitson institutining ko‘plab nufuzli stipendiyalari bilan qo‘llab-quvvatlangan va uning asarlari san’at tarixi bo‘yicha yetakchi jurnallarda nashr etilgan. Hozirda u Fitsuilyam muzeyidagi boburiylar davri musiqasi va san’atiga bag‘ishlangan ko‘rgazmaga ilmiy rahbarlik qiladi.

Д-р Вивек Гупта в Ташкенте
Мы приветствуем д-ра Вивека Гупту в Арт-резиденции CCA в Ташкенте. Вивек, историк и куратор искусства и архитектуры Индийского субконтинента, Центральной Азии и Ирана, исследует, как средневековое прошлое может помочь нам создать новое будущее.
В своих исследованиях Вивек анализирует трансрегиональные культурные потоки, возникшие в XV веке, когда правитель Тимур, ремесленники и интеллектуалы его династии находились в центре мировой геополитики. В резиденциях он исследует современные художественные связи между Южной и Центральной Азией.
Работа Вивека была поддержана многочисленными престижными стипендиями Британской академии, Кембриджского университета и Смитсоновского института, а его работы были опубликованы в ведущих журналах по истории искусства. В настоящее время он курирует выставку, посвященную музыке и искусству Моголов, в музее Фитцвильяма.