D-r Vivek Gupta Toshkentda
Biz d-r Vivek Guptani Toshkentdagi Zamonaviy sanʼat markazi Badiiy qarorgohlarida qarshi olishdan mamnunmiz. Hindiston subqitʼasi, Markaziy Osiyo va Eron san’ati va me’morchiligi boʻyicha tarixchi va sanʼat muhofizi Vivek oʻtgan o‘rta asrlar bizga yangi kelajakni qurishda qanday yordam berishi mumkinligini tadqiq etadi.
Vivek o‘z izlanishlarida XV asrda sohibqiron Amir Temur hamda uning sulolasidagi hunarmand va ziyolilar jahon geosiyosatining markazida bo‘lgan davrda yuzaga kelgan mintaqalararo madaniy almashinuvlarni oʻrganadi. Zamonaviy sanʼat markazida u Janubiy va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi zamonaviy badiiy aloqalarni kashf etadi.
Vivekning ijodiy ishlari Britaniya akademiyasi, Kembrij universiteti va Smitson institutining ko‘plab nufuzli stipendiyalari bilan qo‘llab-quvvatlangan va uning asarlari san’at tarixi bo‘yicha yetakchi jurnallarda nashr etilgan. Hozirda u Fitsuilyam muzeyidagi boburiylar davri musiqasi va san’atiga bag‘ishlangan ko‘rgazmaga ilmiy rahbarlik qiladi.

Dr Vivek Gupta in Tashkent
We are welcoming Dr Vivek Gupta to CCA Artist Residencies in Tashkent. A historian and curator of the art and architecture of the Indian subcontinent, Central Asia, and Iran, Vivek explores how the medieval past can help us forge new futures.
Throughout his research, Vivek examines transregional cultural flows emerging from the fifteenth century, a time when the ruler Timur and the artisans and intellectuals of his dynasty were at the center of global geopolitics. At CCA he has been researching modern artistic entanglements between South and Central Asia.
Vivek’s work has been supported by numerous prestigious fellowships from the British Academy, University of Cambridge, and the Smithsonian Institution, and his work has appeared in leading journals of art history. He is currently curating an exhibition on music and Mughal art at the Fitzwilliam Museum.