Yaponiya pavilionining direktori Noriyuki Kuroda Osakadagi “EKSPO 2025” ko‘rgazmasidagi O‘zbekiston pavilioniga tashrif buyurdi.
Faxriy mehmon uchun namoyishga qo‘yilgan ashyo va buyumlar bo‘ylab sayr uyushtirildi. U pavilionning kreativ g‘oyasi, me’morchiligi va O‘zbekistonning madaniy boyligiga urg‘u beruvchi mazmunli ekspozitsiyasini yuqori baholadi. Noriyuki Kurodaning so‘zlariga ko‘ra, pavilion tashrif buyuruvchilarga mamlakatimiz haqida to‘liq ma’lumot olish imkonini beradi.
Harakatlanuvchi platforma, maftunkor me’morchilikka ega “Bilimlar bog‘i” ayvoni hamda yog‘och ustunlarning kelib chiqishi tarixidan hikoya qiluvchi yaqin masofa aloqasi (NFC) uskunalaridan foydalanish imkoniyati unda katta taassurot qoldirdi.

С визитом в Павильоне Узбекистана на ЭКСПО-2025 в Осаке побывал директор японского павильона Нориюки Курода.
Для почётного гостя была организована экскурсия по экспозиции. Он высоко оценил креативную концепцию Павильона, его архитектуру и содержательную экспозицию, подчеркивающую культурное богатство Узбекистана. По словам Нориюки Куроды, павильон даёт посетителям возможность получить всестороннюю информацию о стране.
Особое впечатление на него произвела движущаяся платформа, терраса «Сад знаний» с её выразительной архитектурой, а также использование NFC-тегов, раскрывающих историю деревянных колонн.