Yaponiya pavilionining direktori Noriyuki Kuroda Osakadagi “EKSPO 2025” ko‘rgazmasidagi O‘zbekiston pavilioniga tashrif buyurdi.
Faxriy mehmon uchun namoyishga qo‘yilgan ashyo va buyumlar bo‘ylab sayr uyushtirildi. U pavilionning kreativ g‘oyasi, me’morchiligi va O‘zbekistonning madaniy boyligiga urg‘u beruvchi mazmunli ekspozitsiyasini yuqori baholadi. Noriyuki Kurodaning so‘zlariga ko‘ra, pavilion tashrif buyuruvchilarga mamlakatimiz haqida to‘liq ma’lumot olish imkonini beradi.
Harakatlanuvchi platforma, maftunkor me’morchilikka ega “Bilimlar bog‘i” ayvoni hamda yog‘och ustunlarning kelib chiqishi tarixidan hikoya qiluvchi yaqin masofa aloqasi (NFC) uskunalaridan foydalanish imkoniyati unda katta taassurot qoldirdi.

Director of the Japanese Pavilion Noriyuki Kuroda paid a visit to the Uzbekistan Pavilion at the Expo 2025 in Osaka.
A tour of the exposition was organised for the guest of honour. He highly appreciated the creative concept of the pavilion, its architecture and substantial exposition emphasising the cultural wealth of Uzbekistan. According to Noriyuki Kuroda, the pavilion gives visitors an opportunity to get comprehensive information about the country.
He was particularly impressed by the moving platform, the Garden of Knowledge terrace with its expressive architecture, and the use of NFC tags that reveal the history of the wooden columns.