Bugun 4-avgust kuni biz O‘zbekiston madaniy merosi va san’atining timsoliga aylangan Igor Vitalyevich Savitskiy tavalludining 110 yilligini nishonlamoqdamiz!
San’at asarlari shinavandasi, izlanuvchi, musavvir, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Davlat san’at muzeyi asoschisi sifatida u o‘z hayotini mintaqa rassomlarining betakror ashyo va buyumlari hamda xalq ijodi namunalarini asrab-avaylashga bag‘ishlagan.
Uning mehnati va san’atga bo‘lgan murosasiz sadoqati sharofati bilan bugungi kunda biz butun dunyo tadqiqotchilari, rassomlari va madaniyat ixlosmandlarini ilhomlantirishda davom etayotgan zalvarli sara to‘plamlardan bahramand bo‘lish imkoniyatiga egamiz.

Today, 4 August, we celebrate the birthday of Igor Vitalievich Savitsky, whose name has become a symbol of Uzbekistan's cultural heritage and art - he turns 110 years old!
Collector, researcher, artist, founder of the State Museum of Arts of the Republic of Karakalpakstan, he devoted his life to preserving unique exhibits of artists of the region, as well as folk art.
Thanks to his labour and uncompromising dedication to art, today we can see a rich collection that continues to inspire researchers, artists and cultural connoisseurs from all over the world.