Bugun 4-avgust kuni biz O‘zbekiston madaniy merosi va san’atining timsoliga aylangan Igor Vitalyevich Savitskiy tavalludining 110 yilligini nishonlamoqdamiz!
San’at asarlari shinavandasi, izlanuvchi, musavvir, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Davlat san’at muzeyi asoschisi sifatida u o‘z hayotini mintaqa rassomlarining betakror ashyo va buyumlari hamda xalq ijodi namunalarini asrab-avaylashga bag‘ishlagan.
Uning mehnati va san’atga bo‘lgan murosasiz sadoqati sharofati bilan bugungi kunda biz butun dunyo tadqiqotchilari, rassomlari va madaniyat ixlosmandlarini ilhomlantirishda davom etayotgan zalvarli sara to‘plamlardan bahramand bo‘lish imkoniyatiga egamiz.

Сегодня, 4 августа, мы отмечаем день рождения Игоря Витальевича Савицкого, чьё имя стало символом культурного наследия и искусства Узбекистана — ему исполняется 110 лет!
Коллекционер, исследователь, художник, основатель Государственного музея искусств Республики Каракалпакстан, он посвятил свою жизнь сохранению уникальных экспонатов художников региона, а также народного творчества.
Благодаря его труду и бескомпромиссной преданности искусству, сегодня мы можем видеть богатейшую коллекцию, которая продолжает вдохновлять исследователей, художников и ценителей культуры со всего мира.